Bevriezing van Amerikaanse financiering brengt hiv-hulp van Thailand in gevaar

PATTAYA: Tijdens de conferentie van de International AIDS Society (IAS) 2025 in Kigali, Rwanda, werd met grote bezorgdheid gesproken door Thaise maatschappelijke organisaties over de verontrustende gevolgen van de bevriezing van de financiering van hiv/aids-programma’s, opgelegd door de Amerikaanse president Donald Trump.

Deze bevriezing raakt vooral projecten die eerder cruciaal ondersteund werden door het Amerikaanse noodplan voor aidsbestrijding (PEPFAR) en het Amerikaanse Agentschap voor Internationale Ontwikkeling (USAID). Deze programma’s waren gericht op zogenaamde “sleutelpopulaties” – bevolkingsgroepen die al onevenredig zwaar worden getroffen door hiv, zoals mannen die seks hebben met mannen (MSM), transgender vrouwen (TGW), sekswerkers, migranten en drugsgebruikers.

Khun Satayu Sittikarn, directeur van de CAREMAT Foundation, uitte zijn ernstige bezorgdheid over de bezuinigingen, die kunnen leiden tot het verlies van toegang tot hiv/aids-gerelateerde gezondheidszorg voor tussen de 10.000 en 30.000 mensen in Thailand, vooral in gemeenschapsklinieken. Veel mensen vermijden conventionele ziekenhuizen uit angst voor discriminatie en stigmatisering, wat de situatie verder verergert.

Hoewel CAREMA tot nu toe slechts gedeeltelijk is getroffen, omdat de organisatie ook financiering ontvangt van het National Health Security Office (NHSO), dekken deze fondsen geen niet-Thaise patiënten of destigmatiseringsprogramma’s. “We kunnen de bevolking niet verdelen – iedereen heeft recht op gezondheidszorg,” benadrukte Satayu met een duidelijke bezorgdheid.

De transgendergemeenschap wordt bijzonder hard geraakt. Jakkrapatara Boonruang, arts bij het Institute of HIV Research and Innovation (IHRI), legde met zorg uit dat USAID en PEPFAR voorheen een groot deel van de transgenderzorg in de Tangerine Clinic financierden, inclusief geslachtsaanpassende behandelingen en laboratoriumtests. Door de bezuinigingen zijn veel patiënten nu gedwongen deze zorg zelf te betalen. De kliniek heeft al een kwart van haar cliënten verloren, waaronder talloze gebruikers van PrEP, een preventief medicijn tegen hiv. 

De situatie is zorgwekkend en roept op tot onmiddellijke actie om de rechten en de gezondheidszorg van deze kwetsbare groepen te waarborgen.

Olleke Bolleke in Pattaya

Tags:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Leave the field below empty!