PATTAYA: Er zijn twee scholen Irrawaddy-dolfijnen gespot bij de monding van de Bang Pakong-rivier in de bovenste Golf van Thailand meer dan 40 dieren volgens een recente telling. Dat nieuws zette de autoriteiten aan tot extra beschermingsmaatregelen, waaronder het uitproberen van akoestische “pingers” om verstrikking in visnetten te voorkomen.

Dr. Pinsak Suraswadi van het Department of Marine and Coastal Resources zegt dat de telling paste binnen het beleid om zeldzame en bedreigde zeedieren beter te beschermen. De telling vond plaats van 12–16 januari en gebruikte directe observatie en drones. Ook werd getest hoe dolfijnen reageren op pingers (50–120 kHz).
De onderzoekers zagen zo’n 35–40 Irrawaddy-dolfijnen (Orcaella brevirostris) foerageren, en naar schatting 5–18 dieren toonden gedrag dat op voortplanting leek. Ze hielden zich vooral op 3–5 km uit de kust bij de Bang Pakong-monding.
Tegelijkertijd namen teams zeewater- en sedimentmonsters bij zes riviermondingen in de regio (Chachoengsao, Samut Prakan, Bangkok, Samut Sakhon, Samut Songkhram en Phetchaburi) om microplastics en waterkwaliteit te controleren. Ook werden monsters bij Laem Luang genomen en temperatuurloggers geplaatst bij de mondingen van Bang Pakong, Tha Chin en Mae Klong.

De eerste bevindingen zijn positief: de waterkwaliteit voldoet grotendeels aan de nationale normen voor aquacultuur en recreatie. Alleen bij de Tha Chin-monding werd de opgeloste zuurstof te laag gevonden, dus daar wordt extra gemonitord.
Overal zagen officials dit als een goed teken voor het herstel van de kustecosystemen en als nuttige input voor toekomstig natuurbeheer van deze zeldzame dolfijnen.
Olleke Bolleke in Thailand
