BANGKOK— Thailand moet zijn economisch model herzien: toerisme alleen volstaat niet meer om groei te garanderen. Dat stelt voormalig toerismebaas Yuthasak, die spreekt van een structurele vertraging in de sector. Hij pleit voor meer inzet op hoogwaardige diensten, industrie en groene investeringen.

De Wereldbank verwacht voor 2026 een groei van slechts 1,6%, geremd door zwakkere wereldhandel, hoge huishoudschulden en een traag herstel van het toerisme. De maakindustrie blijft wel een stabiele pijler: goed voor ongeveer een kwart van het bbp en 6,2 miljoen banen.

Herstel blijft achter

Na het recordjaar 2019 (39,9 miljoen bezoekers) en de pandemie-inzinking klom het bezoekersaantal terug naar 35,5 miljoen in 2024, om in 2025 weer te zakken naar 32,97 miljoen — een daling van ruim 7%. De inkomsten liepen navenant terug naar circa 1,53 biljoen baht. Prognoses voor 2026 variëren tussen 31,4 en 34,9 miljoen bezoekers.

Vooral de terugval van Chinese toeristen weegt zwaar: van meer dan 11 miljoen per jaar naar een verwachte 4,5 à 5,5 miljoen in 2025-26, door gewijzigd reisgedrag in China en veiligheidsperceptie. Bezoekers uit het Midden-Oosten en Europa geven gemiddeld meer uit, maar zijn te weinig in aantal om dit te compenseren.

Lekkage en binnenlandse druk

Een kwart van de toeristische bestedingen vloeit alweer weg uit de economie, via import, winsten van buitenlandse bedrijven en commissies aan internationale boekingsplatforms. Tegelijk drukken hoge huishoudschulden (ruim 86% van het bbp) op de bestedingsruimte van Thaise reizigers, die vaker kiezen voor kortere, goedkopere trips — met gevolgen voor kleinere hotels buiten de bekende toeristengebieden.

Ook de regionale concurrentie groeit: Vietnam profileert zich met lagere prijzen en een soepel visumbeleid, terwijl Japan dankzij de zwakke yen inmiddels meer bezoekers trekt dan Thailand.

Vooruitblik

Yuthasak pleit niet voor afbouw van toerisme, maar voor nauwere koppeling met landbouw, industrie en technologie, plus sterkere lokale boekingsplatforms. De Wereldbank wijst op groene productie, batterijen, elektrische voertuigen als aanvullende groeimotor; die sector is al goed voor bijna 10% van de Thaise export.

Bron: Thansettakij