HUA HIN: Een paar dagen geleden kregen de mensen van het Centrum voor Mariene en Kustbronnen een telefoontje van het Provinciale Visserijbureau. Een groep toeristen, de Black Angels MC 1990, had de nacht ervoor een grote rog vlakbij de kust gezien. Toen ze dichterbij keken, bleek die rog zo’n 2 meter lang te zijn en hij zwom echt heel dicht bij de kustlijn.

Dat zorgde voor wat paniek, omdat sommigen dachten dat het een haai was! Ambtenaren hielden het goed in de gaten vanaf meer dan een kilometer afstand, vlakbij de residentie van de gouverneur, en probeerden de rog weer naar open zee te krijgen. Tot nu toe is de rog niet meer in de buurt van de kust gezien.
Deze roggen wordt ook een kraakbeenvis genoemd en behoort tot de Rhinobatidae soort en vormen een soort schakel tussen haaien en roggen. Met hun haaiachtige lichaam en platte kop, die doet denken aan een rog, is het niet gek dat ze ook wel “gitaarvis” worden genoemd.
Manta’s vind je overal in warme en tropische wateren, van Noord-Amerika tot Afrika, Azië en Australië. Ze chillen meestal op modderachtige of zandige zeebodems bij de kust en zwemmen vaak tot zo’n 30 meter diep, met sommige soorten die zelfs tot 100 meter duiken. Deze vissen verstoppen zich vaak in de modder of het zand om hun prooi te verjagen.
Er zijn ook manta’s die in brak water of riviermondingen leven, maar de meeste houden het liever zout. Ze baren levende jongen die zich voeden met een dooierzak in hun moeder. Afhankelijk van de soort krijgen ze meestal tussen de 2 en 12 kleintjes, en die zijn dan ongeveer 25-30 centimeter lang bij de geboorte.
In Thailand loopt er nu een campagne tegen het eten van manta’s, omdat ze zich zo langzaam voortplanten. Dit maakt het lastig voor hun populaties om weer op te krabbelen na al dat vissen.
