RAYONG: De ontwikkeling van vliegveld U-Tapao en de bijbehorende Eastern Aviation City in Oost-Thailand is woensdag formeel van start gegaan. Het door U-Tapao International Aviation Co., Ltd. (UTA) geleide project geldt als een sleutelinitiatief binnen de Oostelijke Economische Corridor (EEC) en moet de positie van Thailand als regionaal luchtvaarthub versterken.
De startceremonie vond plaats bij het monument van Admiraal Prins Abhakara Kiartivongse op het terrein van de Marine Luchtvaartdivisie van de Koninklijke Thaise Vloot. Aanwezig waren onder anderen UTA-voorzitter Keeree Kanjanapas, algemeen directeur Wirawat Panthawangkun en vertegenwoordigers van het EEC Office, waaronder Chula Sukmanop.
UTA wil U-Tapao uitbouwen tot de derde internationale luchthaven voor Groot-Bangkok en tot een nationaal knooppunt voor luchtverkeer. Parallel daaraan moet Eastern Aviation City uitgroeien tot een internationaal centrum voor hoogwaardig toerisme en luchtvaartgerelateerde diensten, met een breed economisch ecosysteem voor diverse bedrijfssectoren. De eerste bouwfase omvat een nieuwe passagiersterminal met een verwachte capaciteit van circa drie miljoen passagiers per jaar.
Het project wordt gedragen door drie aandeelhouders van UTA, wier marktreputatie naar eigen zeggen al interesse van buitenlandse investeerders en grote Thaise bedrijven heeft aangetrokken. Belangrijke voorwaarde voor het succes blijft de realisatie van de geplande spoorverbinding naar de luchthaven; daarvoor is intensieve samenwerking met overheidsinstanties noodzakelijk. Het EEC Office wordt genoemd als partij die aanvullende steun en garanties moet bieden om financiering en investeerdersvertrouwen te waarborgen.
Gisteren trad de Notice to Proceed (NTP) in werking, waardoor UTA een eerdere voorwaarde ophief die de staat verplichtte eerst de hogesnelheidslijn tussen Don Mueang, Suvarnabhumi en U-Tapao te voltooien. Desondanks blijft de aanleg van de spoorverbinding volgens betrokkenen essentieel voor de lange-termijnsucces van het project.
Verslag door Olleke Bolleke vanuit Rayong
