PATTAYA: In een artikel in “The Nation” wordt vermeld dat Cambodja wordt beschouwd als het “epicentrum van ’s werelds grootste transnationale criminele netwerk.” De omvangrijke cyberfraudepraktijken genereren daar jaarlijks een bedrag dat kan oplopen tot 75 miljard dollar, wat meer is dan de legale economie van het land.

Recente onderzoeken van het United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) en het United States Institute of Peace (USIP) tonen aan dat Cambodjaanse cyberfraudeurs jaarlijks tussen de 50 en 75 miljard dollar stelen, wat 40 tot 60% van het bruto binnenlands product in bepaalde regio’s vertegenwoordigt. Jacob Sims van Humanity Research Consultancy merkt op dat cyberfraude de meest winstgevende industrie in Cambodja is geworden.
Het systeem berust op massale mensenhandel: meer dan 150.000 mensen worden met valse vacatures naar Cambodja gelokt, vervolgens gevangen gehouden in zogenaamde ‘oplichterskampen’ en gedwongen tot het plegen van fraude. Deze bedrijven opereren doorgaans vanuit door Chinese entiteiten beheerde economische zones.
Deskundigen wijzen op systematische corruptie en politieke compliciteit als factoren die deze criminele operaties mogelijk maken. Cambodja wordt momenteel beschouwd als een ‘criminele steunstaat’, hetgeen een bedreiging vormt voor de wereldwijde veiligheid.
De onthullingen zijn zorgwekkend voor Thailand, aangezien de schaduweconomie van Cambodja ook gevolgen kan hebben voor Thaise burgers. De Thaise regering werkt in samenwerking met internationale partners aan de ontmanteling van deze netwerken.
De Verenigde Naties roepen op tot actie tegen netwerken van mensenhandel, maar zolang de corrupte elite profiteert van de winsten, zal er naar verwachting weinig veranderen.