BANGKOK — Thailand importeerde in de eerste zeven maanden van 2026 voor 426,7 miljoen dollar aan zonnepanelen. Dat is 88,7 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het importbedrag ligt daarmee al boven het totaal van heel 2025.

China domineert de Thaise markt. Chinese leveranciers waren goed voor 423,9 miljoen dollar, oftewel 99,3 procent van alle geïmporteerde zonnepanelen. Singapore en Hongkong volgden op grote afstand, met elk ongeveer 1,1 miljoen dollar.

De stijgende import valt samen met de voorbereidingen voor een nationaal stimuleringsprogramma voor zonnepanelen bij huishoudens. De Thaise regering overweegt een subsidie van circa 50.000 baht per huishouden. In eerste instantie zouden maximaal één miljoen huishoudens kunnen deelnemen. Dat zou de overheid ongeveer 50 miljard baht kosten.

Huishoudens zouden opgewekte stroom eerst zelf mogen gebruiken. Overtollige elektriciteit kan volgens het plan voor 2,20 baht per kilowattuur aan het elektriciteitsnet worden geleverd. De regeling zou mogelijk halverwege oktober 2026 van start gaan, maar de definitieve voorwaarden zijn nog niet vastgesteld.

De regering heeft de geplande capaciteit voor zonne-installaties bij huishoudens inmiddels verhoogd naar 10.000 megawatt. Dat komt ongeveer overeen met het verbruik van één miljoen huishoudens.

Naast de groeiende import wil Thailand ook de eigen productie nieuw leven inblazen. De regering bespreekt opleidingen voor werknemers en lagere invoerrechten op materialen die niet in eigen land worden geproduceerd. Daarmee hoopt Bangkok zeven tot acht bestaande fabrieken opnieuw voor de binnenlandse markt te laten produceren.

Bron: Bangkokbizz