CHIANG MAI — Het aantal mensen met hiv in de provincie is opgelopen tot circa 23.900, waarbij er jaarlijks zo’n 700 nieuwe diagnoses worden gesteld – bijna twee per dag.
Met name migrerende arbeidskrachten en etnische minderheden lopen een verhoogd risico. Taalproblemen, ontbrekende papieren en angst voor stigmatisering belemmeren hen om zich tijdig te laten testen en behandelen. Onder mannen uit deze gemeenschappen die werkzaam zijn in de seksindustrie ligt de hiv-prevalentie op 3,6 %.
Jongeren tussen 15 en 24 jaar zijn verantwoordelijk voor 49 % van de nieuwe infecties. Veranderingen in seksueel gedrag, gebrekkige kennis van preventiemaatregelen en een tekort aan jongeren-vriendelijke zorg dragen hieraan bij. Volwassenen van 25 tot 49 jaar blijven echter de grootste groep nieuwe gevallen. Daarom richten gezondheidscampagnes en routinematige screenings zich vooral op deze leeftijdsgroep, met het doel vroege behandeling te bevorderen.
In het digitale tijdperk speelt het gebruik van datingapps een belangrijke rol bij de verspreiding van hiv en andere soa’s. Volgens lokaal onderzoek maakt 61,9 % van de mannen die seks hebben met mannen (MSM) via apps contact voor eenmalige ontmoetingen, wat extra druk legt op preventieprogramma’s.
De provincie pleit voor een versterkt aanbod van hiv-testen, pre-expositieprofylaxe (PrEP), post-expositieprofylaxe (PEP) en snelle behandeltrajecten. Alleen door gemarginaliseerde groepen betere zorgtoegang te bieden en in de hele bevolking regelmatige tests, gerichte voorlichting en tijdige behandeling te stimuleren, kan de toename van nieuwe hiv-infecties effectief worden teruggedrongen.
Bron: naewna.com
