CAMBODJA:- Vorige week werden zes bedreigde Mekong-meervallen in de Mekong-rivier nabij Hanoi gevangen. Deze vissoort behoort tot de grootste zoetwatervissen ter wereld. Het zestal is onlangs vrijgelaten in Cambodja, wat de hoop op hun voortbestaan nieuw leven inblaast.
![](https://ollekebolleke.info/wp-content/uploads/2024/12/IMG_7099.jpeg)
Deze vissen kunnen tot 3 meter lang worden en tot 300 kilo wegen. Momenteel zijn ze alleen in de Mekong-rivier te vinden, terwijl hun populatie de afgelopen decennia met 80% is afgenomen door overbevissing en dammen die hun migratie blokkeren.
Het vangen van zes meervallen binnen vijf dagen is ongekend. De eerste twee werden gevangen in de Tonle Sap-rivier en kregen een chip. Dinsdag vingen vissers vier anderen, waaronder twee exemplaren van meer dan 2 meter lang, met gewichten van respectievelijk 120 en 131 kilogram.
“Dit is een hoopgevend teken dat de soort niet onmiddellijk gevaar loopt voor uitsterven, wat tijd biedt voor conserveringsinspanningen,” zei Dr. Zeb Hogan van de Universiteit van Nevada, Reno.
![](https://ollekebolleke.info/wp-content/uploads/2024/12/IMG_7100.jpeg)
Er is nog veel onbekend over deze vissen, maar een gezamenlijk conserveringsprogramma heeft ongeveer 100 vissen gevangen en getagd, wat waardevolle inzichten heeft opgeleverd over hun migratie en leefgebieden.
De Mekong-meerval is een belangrijk cultureel symbool in de regio. Lokale vissers zijn zich steeds meer bewust van het belang van het melden van zeldzame vangsten, wat bijdraagt aan onderzoek en conservatie.
Naast de meerval herbergt de Mekong ook andere grote vissen, zoals de zalmkarper, die eerder als uitgestorven werd beschouwd. Het vangen van vier van deze vissen op één dag is een opmerkelijke gebeurtenis, aldus Brian Eyler van het Stimson Center, die hoopt dat dit de noodzaak van bescherming van de Mekong-vissenpopulatie onderstreept.