CHA-AM: Bent u van plan om lekker aan het strand Ban Bo Yai in Cha-am te gaan relaxen, lees dan dit stukje van mij even, en nee……het is geen steek onder water, maar wel belangrijk om te weten. Op dit mooie strand zijn namelijk duizenden kwallen aangespoeld, wat tot waakzaamheid van toeristen noopt. De lokale vissers raden u aan om de kwallen vooral niet aan te raken. Dit fenomeen is waarschijnlijk veroorzaakt door de stevige wind en de ruige zee van de afgelopen dagen.
De meeste van deze kwallen zijn van het type dat lokaal bekend staat als “kubuskwallen” (Scyphozoa). Ze zijn meestal ongevaarlijk, maar kunnen bij gevoelige personen wat jeuk of huidirritatie veroorzaken. Volgens experts zijn ze door de krachtige golven aan land gespoeld, iets wat elk jaar gebeurt wanneer de zee flink te keer gaat in de Golf van Thailand.



Khun Prachuab Jiangyee, werkzaam bij de visserij in Phetchaburi, zegt dat het merendeel van de kwallen cupkwallen zijn. Ze hebben een gelatineachtig en doorschijnend uiterlijk. Hoewel u deze kwallen kunt eten als ze goed verwerkt zijn, raadt hij aan om ze niet aan te raken. Let ook op voor de veel gevaarlijkere dooskwallen, lokaal bekend als “maengkaprung fai.”
Deze kubeskwallen hebben felle kleuren en lange tentakels en kunnen ernstige steken veroorzaken, met pijn, zwelling en mogelijk zelfs ernstige reacties als gevolg. Mensen op het strand en vissers moeten dus goed opletten, want de verspreiding van kwallen is al gesignaleerd van het Ban Laem District tot aan de Mueang en Cha-am gebieden.
Als u gestoken wordt door een kwal, spoel dan het getroffen gebied met zeewater, azijn of citroensap om de toxines te neutraliseren. Gebruik geen zoet water, want dat kan de reactie verergeren. Heeft u ernstige klachten? Zoek dan p meteen medische hulp.